Czy ktoś może nie lubić sylwestrowej nocy?
Jasne...nasze zwierzaki, a głównie psy. Odgłos wystrzałów na większość psów działa mocno stresująco. Co możemy zrobić? Jeśli psiak nie stresuje się aż tak mocno, to wystarczy pogłośnić muzykę w domu i udostępnić łazienkę. Jakoś w tym pomieszczeniu zwierzyna czuje się najbezpieczniej. Ze środków uspokajających łagodnie działających są zioła, ogólnie dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli mamy zamiar użyć jakiegoś mocniejszego środka uspokajającego dla ludzi, to koniecznie należy dawkę skonsultować ze swoim weterynarzem. Pamiętajmy, że metabolizm leków u zwierząt jest inny niż u ludzi! W gabinetach wet. możemy zakupić specjalne środki na uspokojenie. Wówczas dawkę i czas podania określi weterynarz. Inne zwierzaki, w tym też koty, zazwyczaj nie potrzebują "uspokajaczy". Łazienka, czy toaleta zazwyczaj im wystarcza :) .

W okresie zimowym warto dbać o wysoką odporność naszych pupili. Pamiętajmy, że zwierzaki wychodzące na dwór muszą wytwarzać teraz więcej ciepła na ogrzanie swego ciała, więc zapotrzebowanie energetyczne jest u nich większe. Psy więcej czasu przebywające na dworze muszą mieć większe porcje karmy, o większej tłustości. Możemy dodatkowo zadbać o suplementację witamin, głównie z grupy B i A, E, cynku, ale też beta-glukany, czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Możemy kupić gotowe preparaty u weterynarza, bądź stosować zróżnicowane pokarmy typu: tłuste ryby, nasiona oleiste, oleje, czy też miód. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie pokarmy prozdrowotne dla ludzi można stosować u zwierząt (cebula, czosnek!!!)!!!

Ubrania dla psów...fanaberia właścicieli, czy faktycznie potrzeba psa? I tak i nie! Pieski malutkie i te które nie wytwarzają podszerstka (yorki, shi-tzu), faktycznie potrzebują ubrań na chłodne dni. Ich małe ciałko szybko wychładza się i po prostu marzną. Wystarczy ubranko tylko do pokrycia tułowia. Buty, czapki to będzie już lekka przesada. Buty mogą przydać się, gdy są bardzo silne mrozy, a pies biega głównie po posolonych chodnikach. Sól bardzo silnie wysusza opuszki i jest przyczyną mikrourazów stopy psa.
KOTÓW NIE UBIERAMY!!! Mają grubą warstwę włosa puchowego, która chroni je przed chłodem.